BELGESEL SESLENDİRMELERİMİZ

Mazlum KİPER - Belgesel Seslendirme


Bahtiyar ENGİN - Belgesel Seslendirme


Sinan DİVRİK - Belgesel Seslendirme


Atilla ŞENDİL - Belgesel Seslendirme


Ercan DEMİREL - Belgesel Seslendirme


Hakan BOZBEY - Belgesel Seslendirme


Tarkan KOÇ - Belgesel Seslendirme


Utku KIRDEMİR - Belgesel Seslendirme


Mahmut YILDIRIM - Belgesel Seslendirme


Uğur KAYABAŞI - Belgesel Seslendirme


Mehmet ŞELLİ - Belgesel Seslendirme


Eren SUNAY - Belgesel Seslendirme


Bora SİVRİ - Belgesel Seslendirme


Sinan TATLI - Belgesel Seslendirme


Rüzgar AKSOY - Belgesel Seslendirme


Cihan CANDEMİR - Belgesel Seslendirme


Fatih ER - Belgesel Seslendirme


Alparslan YILDIZ - Belgesel Seslendirme


Erkan KOL - Belgesel Seslendirme


Berkay ÇAKIR- Belgesel

Safa KALENDER - Belgesel Seslendirme


SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

Örneğin ; İhtiyaç duyduğunuz Belgesel Seslendirme ile ilgili detaylı bilgi almak ister misiniz?

Belgesel Filmi Seslendirme Hakkında

Kelime anlamı belge niteliği taşıyan belge özelliğinde olan anlamına gelen belgesel aynı zamanda da bir sinema terimidir. Doğal olarak belge niteliği taşıyan film ya da televizyon izlencesine belgesel film adı verilir. Belgesel Film sinema içinde ayrı bir yeri olan ve çeşitli alt türlere ayrılan bir sanat dalıdır. Belgesel filmler belli konular üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarının estetik kaygılarla seyirciye yansıtılmasına dayanan bir sinema yöntemidir. Belgeseller sinemanın ilkel olduğu dönemden bu yana kendisini var etmiş bir yöntemdir. Bu yönüyle drama sinemasının alt yapısının oluşumunda önemli bir yeri vardır. Haber Belgeseli, Gezi Belgeseli, Toplumsal Belgesel, Araştırma Belgeseli, Bilimsel Belgesel, Tarih Belgeseli, Propaganda Belgeseli, Derleme Belgesel, Arkeoloji Belgeseli, Spor Belgeseli gibi dalları olan belgesel filmlerin en az içerikleri ve görüntü kalitesi kadar önemli olan bir aşamasıdır Belgesel Seslendirme


Belgesel Seslendirme neden önemlidir? Profesyonel bir ses, bir belgeselin en önemli parçalarından biridir. Belgeselin tarzına bağlı olarak gerekli sesi belirlenmelidir. Başarılı bir Belgesel Seslendirmenin yönetmenlere seçenekler vermek için farklı okumalar denemeli ve hikâyeye ek bir boyut sağlayabilmelidir. Belgesel Seslendirmeni aynı zamanda karmaşık materyalleri içten ve duygusal olarak çekici hale getirebilmelidir. Sesin hem gerçekleri yansıtması hem de doğru tonlama yapması gerekmektedir. Belgesel Seslendirmeninin ses kalitesi, tınısı, tonlama ve oyunculuk yeteneği önemlidir ama bir belgesel seslendirmeninin yapabilmesi gereken en önemli şey duyguyu aksedebilmek ve inandırıcı kılabilmektir.


Su sporları üzerine hazırlanan bir Belgesel Filmde daha genç ve dinamik bir belgesel seslendirmen tercih edilmesi gerekirken derin tarih içerikli bir filme de, daha tok ve olgun bir Belgesel Seslendirmeni ses vermelidir. Filmin tarzına, hikayesine, vermek istediği bilgiye göre belgesel seslendirme sanatçısı seçilmelidir.


Türkiye’de özellikle Belgesel Seslendirmesi denince akla gelen ilk isimlerden biri olan, ünlü seslendirme sanatçısı Levent DÖNMEZ’e Belgesel Seslendirme ile sinema filmi seslendirme arasındaki fark sorulduğunda şöyle yanıt vermiştir: ” Yalnız belgesel seslendirme de değil, kuru kuruya metin seslendirmesinde de esas olan anlatmaktır. Ben hemen karşımda sevdiğim bir arkadaşım oturuyormuş ve bu konuyla yakından uzaktan hiçbir ilgisi yokmuş gibi düşünüp, onun en anlayacağı en kendini rahat hissedeceği biçimde okumaya gayret ediyorum.”


Görüldüğü üzere usta bir Belgesel Seslendirmeninin empati duygusunun oldukça gelişmiş olması da gerekmektedir. Karşısındaki insana birebir anlatıyormuşçasına belgesel seslendirmeli ve filmin anlatısını hedef kitleye ulaştırabilmelidir. Seslendirme sanatçılarına seslendirme işinde hangi alan daha zor diye sorulsa sanırız çoğu belgesel seslendirme diye cevap verir. Belgesel Seslendirme de konuya hakimiyet içerik hakkında kapsamlı bilgi sahibi olma gibi başarıyı arttıran unsurlar söz konusudur. Şüphesiz ki Belgesel Seslendirme tüm bunların yanısıra derin bir tecrübe istemektedir. Tüm bunlara dayanarak her seslendirmenin Belgesel Seslendirmeninin mümkün olmadığı da aşikardır.


Neden ? Seslendirme Ajansı

Herkesin bir hikayesi var. Belki sayfalar dolusu, belki birkaç satır. Biz; paylaşmak istediğiniz hikayenizi en doğru sesle buluşturuyor , bir bakıma sesli düşünmenize yardımcı oluyoruz. Bu bağlamda, kimi zaman, Markanızın bir mühür kadar etkili olmasını, kimi zaman, yarattığınız bir karakterin şarkılar söylemesini, kimi zaman da sizi arayanların, güçlü bir merhabayla karşılanarak, hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlıyoruz. İşimiz sadece ses gibi görünsede, bir projenin hayata geçebilmesi için gerekli olan fikir, slogan, senaryo, kurumsal şarkı, marş gibi pek çok creative konuda da hizmet veriyoruz.