SANTRAL SESLENDİRME

Emel KARAHİSARLI - Çelik Motor Filo Türkçe - İngilizce IVR Santral Seslendirme


Aysuda Ülkü ZEREN - Türkçe - İngilizce Santral Seslendirme


Ebru ŞEN - Hürriyet Gazetesi Türkçe IVR Santral Seslendirme


Göksenin UÇARER - Marmara Hastanesi Türkçe-İngilizce IVR Santral Seslendirme


Nurcihan ERSOY - Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Türkçe IVR Santral Seslendirme


Nur PALA - İstanbul Hedefsan Türkçe IVR Santral Seslendirme


Cihan CANDEMİR - Fix Medya Türkçe IVR Santral Seslendirme


Ebru KANDEMİR - Seratek Türkçe IVR Santral Seslendirme


SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

Örneğin ; İhtiyaç duyduğunuz Santral Seslendirme ile ilgili detaylı bilgi almak ister misiniz?

Santral Seslendirme Hakkında

Ses, canlıların birbirileri ile iletişime geçmelerini sağlayan bir kavramdır. Öyle ki, bugün bile yazılı anlaşmadan önce sesli anlaşmayı tercih ediyoruz. Bakıldığında, yazının hatta işaretlerin icat edilmesinden önce insanların seslerle anlaşmış olduğunu biliyoruz. Sesin bu derece önemli olması, onu hayatın her alanında yeni fikirler için kullanmayı beraberinde getirmektedir. Müziğin evrensel olması, insanların duygu ve düşüncelerini çeşitli sesler ile uluslararası olarak aktarabilmesi, sesin ne denli önemli olduğunu kanıtlamaktadır. İletişimde güçlü bir kanal olarak karşımıza çıkan ses, günümüzde pek çok ticari işletmede de kullanılmaktadır. Bankalarda, devlet kurumlarında, hastanelerde, acil durum merkezlerinde, telekomünikasyon şirketlerinde, su siparişi verdiğiniz firmada ve hatta günlük fal yorumlarınızı dinlediğiniz telefon hattında bile ses kavramı profesyonel olarak kullanılmaktadır. Santral sesleri olarak adlandırabileceğimiz bu sistemde, telefon hattının ucunda size yardımcı olan, sizi yönlendiren bir operatör bulunmaktadır. Kimi zaman sadece belli cümleler ile sizi yönlendirecek olan bu operatör, kimi zaman teknolojinin geldiği son noktadan yararlanarak, sizin onu yönlendirmenize izin vermektedir. Robot operatör olarak karşımıza çıkan bu akıllı materyaller, sizin kurduğunuz basit cümlelerdeki düzeni yakalayarak ulaşmak istediğiniz noktaya varmanıza yardımcı olur. Daha çok bankacılık sektöründe karşımıza çıkan bu teknoloji, giderek daha da yaygın hale gelmektedir.

Santral sesleri, robot operatör konuşmaları, sizin bizim gibi canlı insanlar tarafından oluşturulmaktadır. Durumun bu şekilde olması, ticari olarak böyle bir sektörün varlığı anlamına gelmektedir. Santral seslendirme, anons seslendirme konularında hizmet veren ajanslar, müşteri hattı kullanan firmaların yardımına koşmaktadır. Çağrı merkezlerinde kullanılacak olan santral sesleri, bu yollarla oluşturulmaktadır. Büyük bir sektör haline gelen bu sektörde, bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Sesin iletişimde çok güçlü olması, her zaman pozitif sonuçlar doğuracağı anlamına gelmez. Bağıra çağıra kavga etmek de bir iletişim şeklidir. Böyle düşünüldüğünde, santrallerde karşımıza çıkan seslerin bazı özellikleri taşıması gerekmektedir. Öncelikle sesin kolay bir şekilde anlaşılır ve net olması gerekir. Bunu sağlamanın yolu, seslendirme yapacak olan sanatçılardan geçmektedir. Sanatçıların dile olabildiğince hakim olması, gerekli yerlerde ve gerekli zamanda vurgu ve tonlamaları kullanabiliyor olması, konuyla alakalı teknik terimlere aşina olması, insanlarda güven uyandıracak bir ses tonuna sahip olması, gibi özellikler gerekir. Bu özelliklere sahip olan kişilerin çalıştığı seslendirme firmaları, bakıldığında, diğer firmalara oranla çok daha fazla tercih edilmektedir. Kurumsal olarak adlandırabileceğimiz bu kaliteli seslendirme ajansları, internet üzerinde yapılacak bir araştırma ile bulunabilmektedir. Bu ajansların verdiği hizmetler, fiyatlar, seslendirme örnekleri, referanslar ve başarıyla tamamlanan projeler, genel olarak internet sitelerinde mevcut olacaktır. Tüm bu saydıklarımızı inceleyerek firmalar arasında kıyaslama yapabilir ve size en uygun koşulları sunan firmayı seçebilirsiniz.

Santral sesleri, görüldüğü gibi bazı karmaşık süreçlerden geçtikten sonra müşterilere sunulmaktadır. Bu süreçlerin tümünde titiz davranılması, kaliteye ve müşteri memnuniyetine önem verilmesi, her iki taraf için büyük kazançlar sağlayacaktır. Yeni açılacak olan firmanız için çağrı merkezi kurmayı düşündüğünüzü varsayalım. Bu noktada bir santral seslendirme ajansına ihtiyacınız olacaktır. Kaliteli bir ajans seçtiğinizde, çağrı merkezinizin kalitesi de artacaktır. Bu sayede sizi tercih edecek olan müşterileriniz, diğerlerine oranla daha memnun kitleler haline dönüşecek ve bu size prestij kazandıracaktır. Firmanızın adının duyulması sağlanacak, daha büyük kitlelere hitap edebileceksiniz. Sonuç olarak kazancınız artacaktır. Ticarette kalitenin önemi bu şekilde açıklanabilir. Kaliteyi teknoloji ile birleştiren yeni sistemler sayesinde, siber alanda daha fazla söz sahibi olabilir ve küresel olarak her yere sesinizi duyurabilirsiniz.

IVR teknolojileri şirketlere gelen aramaları ve şirketlerin müşterilere yaptıkları aramaları akıllı yetenekleriyle insan gücüne ihtiyaç duymadan başarabilir hâle geldi.

Peki, IVR tam olarak nedir?

Açılımı Interactive Voice Response (Etkileşimli Sesli Yanıt) olan IVR çağrıları tuşlama ile doğru kişiye, menüye, departmana ya da uygulamaya yönlendirir. IVR teknolojileri şirketler için daha az insan gücü daha fazla otomasyon demektir. IVR teknolojileri, gün içinde binlerce çağrı yapan ya da karşılamak durumunda olan şirketlerin işlerini insan gücüne ihtiyaç duymadan yapmalarını sağlamaktadır. Burada gerçekleşen her şeyi bir yazılımın yapması sayesinde tüm bu çağrılar kayıt altında tutulabilmektedir.

Bir çağrı merkezi çalışanının günde yapabileceği maksimum çağrı sayısı 40 iken, IVR kullanan bir şirket bir gün içinde binlerce çağrı yapabilmektedir. Yapılan bu çağrıların büyük kısmı tuşlama yöntemiyle istenen sonucu verirken, ilgili departmana ulaşması gereken çağrılar da bu departmanlara yönlendirilebilmektedir. Şirkete gelen tüm çağrılar 7/24 karşılanabiliyor.

Peki, bu sistemleri kimler kullanıyor?

IVR teknolojileri günümüzde aklınıza gelebilecek tüm büyük firmalar ve neredeyse tüm orta ölçekli firmalar tarafından kullanılıyor. Günlük hayatta hepimiz IVR teknolojileriyle bir şekilde karşılaşıyoruz. Bankanıza ya da GSM operatörünüze yaptığınız çağrılar, telefonunuza gelen borç hatırlatma çağrıları, telefonunuza gelen anket ve tanıtım çağrıları, hatta telefonla yaptığınız su siparişleri. Şirketler tüm bu telefon üzerinden yapılan işlemleri artık IVR teknolojileri yardımıyla gerçekleştiriyor. IVR teknolojilerini bambaşka alanlara uyarlayan şirketler de var. IVR’ın bu kadar yaygın oluşunun en önemli nedenleri maliyetsiz oluşu ve dünya üzerinde neredeyse herkesin akıllı ya da akılsız bir telefona sahip olması

Hayatı bu kadar kolaylaştıracak ve zamandan tasarruf etmemizi sağlayacak IVR sistemlerinde kullanılacak ses nasıl olmalı? IVR teknolojik anlamda gerçekten hayat kurtaran bir çözüm olabilmesi için, bu alanda kullanacağınız ses de oldukça önem taşımaktadır. IVR Seslendirme kesinlikle ciddiye alınması gereken bir ayrıntıdır. Müşterilerinizi sabırla yönlendirirken, bekletirken ya da bilgi aktarırken IVR Seslendirmesini yapacak olan sesin tüm bu işlemler gerçekleşirken hattın diğer ucundaki kişinin dikkatini toplayabilmesi gerekir. Akıcı ve anlaşılır bir dille içeriği doğru bir şekilde ifade eden IVR seslendirmenleriyle çalışılmalı IVR Seslendirmeninin profesyonel olmasına bilhassa dikkat edilmelidir. Maliyeti düşürmek için şirket personelinden birine IVR Seslendirmesi yaptırılması doğru ve profesyonel bir yaklaşım değildir.

Bilindiği üzere IVR sistemi otomatik bir sistem. IVR Seslendirmesi için çalışılacak sesin mesajları dinleyeni robotla konuşuyor hissinden uzak tutması gerekir. Arayan kişilere,soğuk, samimiyetsiz ve sıkıcı bir ses tonuyla karşılık veren bir ses tercih edilmemelidir. IVR Seslendirme tüm işlerinize olumlu ya da olumsuz etki edebilecek bir ayrıntıdır. Bu nedenle IVR Seslendirmenizi yapacak sesi seçerken çalıştığınız seslendirmenin ya da ajansın referans işlerini mutlaka dinleyiniz. Tüm bu altını çizdiğimiz konuları baz alarak aradığınız IVR Seslendirmenini daha özenle dinleyebilir, seçiminizi daha bilinçli yapabilirsiniz. IVR Seslendirmeninizi seçerken uygulanabilecek en etkili yöntemse şüphesiz ki empatidir. IVR Seslendirmenizi yapacak kişinin sesini dinlerken başka bir sistemde o sesle karşılanırsanız neler hissedeceğinize dikkat edin. Profesyonel bir ajansın desteğini alarak, castlarında yer alan IVR Seslendirmenleri arasından en doğru seçimi bu şekilde yapabilirsiniz.

Neden ? Seslendirme Ajansı

Herkesin bir hikayesi var. Belki sayfalar dolusu, belki birkaç satır. Biz; paylaşmak istediğiniz hikayenizi en doğru sesle buluşturuyor , bir bakıma sesli düşünmenize yardımcı oluyoruz. Bu bağlamda, kimi zaman, Markanızın bir mühür kadar etkili olmasını, kimi zaman, yarattığınız bir karakterin şarkılar söylemesini, kimi zaman da sizi arayanların, güçlü bir merhabayla karşılanarak, hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlıyoruz. İşimiz sadece ses gibi görünsede, bir projenin hayata geçebilmesi için gerekli olan fikir, slogan, senaryo, kurumsal şarkı, marş gibi pek çok creative konuda da hizmet veriyoruz.