RADYO REKLAM SESLENDİRMELERİMİZ

Mazlum KİPER - Radyo Reklam Seslendirme


Nilgün KARABABA - Radyo Reklam Seslendirme


Bahtiyar ENGİN - Radyo Reklam Seslendirme


Bedia ENER - Radyo Reklam Seslendirme


Atilla ŞENDİL - Radyo Reklam Seslendirme


Oya PROSÇİLER - Radyo Reklam Seslendirme


Ercan DEMİREL - Radyo Reklam Seslendirme


Parla ŞENOL - Radyo Reklam Seslendirme


Sinan DİVRİK - Radyo Reklam Seslendirme


Oya KÜÇÜMEN - Radyo Reklam Seslendirme


Tarkan KOÇ - Radyo Reklam Seslendirme


Birtanem CANDANER - Radyo Reklam Seslendirme


Utku KIRDEMİR - Radyo Reklam Seslendirme


Sinan TATLI- Radyo Reklam Seslendirme


Zeynep ÖNEN - Radyo Reklam Seslendirme


Tansu ÇAĞLAYAN - Radyo Reklam Seslendirme


Mehpare DİVRİK - Radyo Reklam Seslendirme


Ceyhun YILMAZ - Radyo Reklam Seslendirme


Yasemin ŞİŞLİ - Radyo Reklam Seslendirme


Esra BAYCAN - Radyo Reklam Seslendirme


Rüzgar AKSOY - Radyo Reklam Seslendirme


Göksenin UÇARER - Radyo Reklam Seslendirme


Bora SİVRİ - Radyo Reklam Seslendirme


Selay TAŞDÖĞEN - Radyo Reklam Seslendirme


Murat PROSÇİLER - Radyo Reklam Seslendirme


Nilay ARPAÇ - Radyo Reklam Seslendirme


Gökhan KARABİNA - Radyo Reklam Seslendirme


Fatih ER - Radyo Reklam Seslendirme


Nurcihan ERSOY - Radyo Reklam Seslendirme


Uğur KAYABAŞI - Radyo Reklam Seslendirme


Ebru ŞEN - Radyo Reklam Seslendirme


Berkay ÇAKIR - Radyo Reklam Seslendirme


Nur PALA - Radyo Reklam Seslendirme


Mehmet ŞELLİ - Radyo Reklam Seslendirme


Ebru KANDEMİR - Radyo Reklam Seslendirme


Hakan BOZBEY - Radyo Reklam Seslendirme


Eren SUNAY - Radyo Reklam Seslendirme


SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

Örneğin ; İhtiyaç duyduğunuz Radyo Reklam Seslendirme ile ilgili detaylı bilgi almak ister misiniz?

Radyo Reklam Seslendirme Hakkında

Radyo Reklam Seslendirmesi 1920 yılı civarlarında radyonun yaygınlaşmasıyla canlanmıştır. Türkiye’de ilk radyo istasyonu 1927 yılında yeni postanenin üst katında kurulan küçük bir vericidir. Bunu birkaç yıl sonra Ankara’daki diğer bir küçük vericinin yayma girişi izlemiştir. Gelirlerini abonelerden aldıkları ücretlerle sağlayan bu özel kurumlar ilan konusundaki çok seyrek istekleri de cevaplandırıyorlardı. Ancak yayın alanlarının darlığı ve abone sayısının azlığı gelişmesini engelliyordu.


1938’de radyo kurma ve işletme yetkisi çıkarılan kanunla Münakalat Vekâletine verilmiş, hemen arkasından Ankara Radyosu işletmeye açılmıştır. Böylece Devlet yönetimine giren radyoculukta İlan ve Reklama yer verilmiyordu. 1939’da Matbuat Umum Müdürlüğüne bağlanan radyoların kuruluş kanunu 1949’da yeniden değiştirilmiş, Basın Yayın ve Turizm Genel Müdürlüğüne bağlı bir Daire Müdürlüğü ile yönetilen radyolarda bazı resmi bildiriler dışında reklamlara yine izin verilmemiştir.


1949’da kurulan ve oldukça geniş bir yayın alanına sahip olan İstanbul Radyosu, 1950’den sonra süratle gelişen ekonomik düzen içinde devamlı olarak ilan ve reklam taleplerine hedef olmuştur. Nihayet çeşitli zorlamalar karşısında Bakanlar Kurulu Kararnamesiyle radyolar reklama açılmıştır. Bu yurdumuzda düzenli Radyo Reklamcılığının aynı zamanda Radyo Reklam Seslendirmesi tarihinin de başlangıcıdır.


Bu kararname; 26.2.1962’de kaldırılarak eksik yönleri tamamlanıp işlemeyen tarafları düzeltilmiş olarak yürürlüğe girmiş, bu değişiklik de pek yararlı olamamıştır. Nihayet 1964 tarihinde kabul edilen kanunla radyoların idaresi TRT- Türkiye Radyo Televizyon Kurumuna bırakılmıştır. Radyoların Reklama açıldığı 1951 yılından itibaren ilk reklam saatleri bankalar, resmi, yarı resmi kuruluşlar ve büyük firmalar tarafından özel program yapmak üzere kiralanmıştır. Sonraları ileri görüşlü bazı kişiler kollektif reklam programları düzenlemek suretiyle profesyonel radyo reklamcılığını başlatmışlardır. Radyoda bir program kiralayan ilk ajans ise Ankara Reklam Ajansı'dır. Radyo Reklam Kuşakları çoğaldıkça Radyo Reklam Seslendirme giderek daha çok gündeme gelmeye başlamıştır.


Amerika’da reklamcılık eğitimi alarak yurda dönen Faruk DENİZ, 1956 yılında radyo kurmuş ve Radyo Reklamcılığına başlamıştır. Yine bu sıralarda Sedef Reklam adı altında aynı alana atılan Türkan SEDEFOĞLU hem ilk radyo reklamcılarından biri, hem de ilk kadın reklamcı olmuştur. İstanbul Radyosundaki bu girişimlerin paralelinde Ankara’da da Can Okan, Teleradyo adındaki firmasıyla radyo reklamcılığının öncüsü olmuştur. Sonrasında bu alanda ciddi bir hareketlilik yaşanmaya başlanmış, genellikle Türkiye radyolarında spiker ve teknisyen olarak çalışmış olanlar, konuyu yakından tanımaları nedeniyle radyo reklamcılığının başarılı kişileri olmuşlardır. Tank GÜRCAN - Farek YENER ikilisinin kurduğu Anten Reklam, Maarifi Orhon’un Orhon Reklam’ı, Türkan POYRAZOĞLU’nun Poyraz Reklam’ı, Altın SOYLU’nun Altın Reklamları sektörde yerlerini almışlardır.


1962 yılında çıkarılan bir kararnameyle, devlet radyolarında şirketlerin hazırladığı reklam programlarının yayını için özel reklam kuşakları ayrıldı. 1969’da da radyo reklamlarında “cingıl” adı verilen reklam müzikleri kullanılmaya başlanmıştır. Radyo Reklam Seslendirmesi giderek artmaya başlamıştır. Hedef kitleye direkt ulaşması açısından oldukça önemli olan radyo reklamları, Anons, diyalog ve ses efekti, müzikli veya jingle spotları, kamu ilanı gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Peki nedir Radyo Reklamlarını daha tercih edilir yapan? Şöyle bir liste yapabiliriz: Zaman ve mekan tanımamak, Aynı anda milyonlarca kişiye ulaşmak, Farklı şehirlerdeki kullanıcı kitlesine hitap etmek, Yurtdışı yayınlarda da yer almak, Daha düşük maliyetle reklam yapmak, Dinleyicinin hafızasına yerleşmek.


Radyoların çoğalması, radyo reklamlarının artması Radyo Reklam Seslendirme alanında da pek çok seslendirmene ihtiyaç duyulmasına neden oldu. Ülkemizde bu alanda profesyonel olarak çalışan pek çok ses ajansı ve pek çok seslendirmen bulunmaktadır. Seslendirme Ajansı’da Radyo Reklam Seslendirmesi branşında kadın, erkek ve çocuk olmak üzere, birbirinden değerli ve özel seslerle hizmet vermektedir


Neden ? Seslendirme Ajansı

Herkesin bir hikayesi var. Belki sayfalar dolusu, belki birkaç satır. Biz; paylaşmak istediğiniz hikayenizi en doğru sesle buluşturuyor , bir bakıma sesli düşünmenize yardımcı oluyoruz. Bu bağlamda, kimi zaman, Markanızın bir mühür kadar etkili olmasını, kimi zaman, yarattığınız bir karakterin şarkılar söylemesini, kimi zaman da sizi arayanların, güçlü bir merhabayla karşılanarak, hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlıyoruz. İşimiz sadece ses gibi görünsede, bir projenin hayata geçebilmesi için gerekli olan fikir, slogan, senaryo, kurumsal şarkı, marş gibi pek çok creative konuda da hizmet veriyoruz.