ANİMASYON SESLENDİRMELERİMİZ

Hakan BOZBEY - Animasyon Ses


İlksen ÖKTE - Animasyon Ses


Murat PROSÇİLER - Animasyon Ses


Yağmur BOZ Animasyon Seslendirme


SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

Örneğin ; İhtiyaç duyduğunuz Animasyon Filmi Seslendirme ile ilgili detaylı bilgi almak ister misiniz?

Animasyon Film Seslendirme Hakkında

Animasyon en basit haliyle zamanla değişen görüntülerin sanki hareket ediyormuş gibi görüntülenmesi anlamına gelir. Teknolojik gelişmelerin hız kazanması ile birlikte Animasyon teknikleri gelişmiştir. Özellikle bilgisayarın icadı animasyon sektörünün gelişmesine büyük katkı yapmıştır. Çeşitli bilgisayar programları kullanarak 2d ve ya 3d animasyonlar yapılmaya başlanmıştır. Bir başka önemli animasyon tekniği de stop motiondur. Bazı kaynaklarda kukla animasyonu olarak da geçer. Tabii ki stop motion tekniğinde sadece kuklalar kullanılmaz akla gelebilecek bir çok materyal stop motion için kullanılabilir. Dolayısı ile kukla animasyonu tanımı çok doğru sayılmaz. Son yıllarda popüler olan kum sanatı da bir animasyon tekniği olarak görülebilir.

Animasyon bir sanat dalı olarak diğer sanatlara göre biraz daha yeni olsa da kendi kültürü ve kendi sanatçılarını doğurmuştur. Bu anlamda animasyon gerçekten köklü ve ciddi bir sanat dalıdır. Gerçek anlamda İlk 3 boyutlu animasyon filmi Pixar’ın yapmış olduğu “The Adventures of André and Wally B.”(1984) adlı filmdir. Daha sonra 3d animasyon tekniği kullanılarak birçok film yapılmıştır. Bu gelişmeyle birlikte Animasyon Seslendirme sektörü oluşmuş birbirinden önemli isimler animasyon seslendirmeye başlamışlardır. Pek çok ünlü aktör ve aktrist animasyon seslendirme işini bir prestij olarak görmeye başlamış ve pek çok büyük proje de Animasyon Film Seslendirme için yıldız isimlerle çalışmaya başlamıştır.

Animasyon yurtdışında oldukça pahalı ve önemli bir sektör durumundadır. Geçmişte tanıdık karakterleri bilinmeyen sesler canlandırırdı. Günümüzde ise Animasyon Filmi Seslendirmesi yurtdışında oldukça pahalı ve önemli bir sektör durumundadır. Tom Hanks, Billy Crystal, Reese Witherspoon, Mike Myers, Cameron Diaz, Eddie Murphy gibi tanıdık isimler Animasyon Filmi Seslendirmes yapan isimler arasında başı çekmektedir. Oyuncak Hikayesi animasyon film seslendirmesiyle Tom Hanks, 50 bin dolar kazanırken, filmin başarıları sayesinde Pixar, Hanks’e Oyuncak Hikayesi 2 Animasyon Film Seslendirmesi için 5 milyon dolar, Oyuncak Hikayesi 3 Animasyon Filmi Seslendirmesi için de 15 milyon dolar ödeme yapmıştır. Pixar’ın Arabalar 2 Animasyon Filmi Seslendirmesi için Owen Wilson, 2.5 milyon dolar kazanırken, DreamWorks, Shrek ve Shrek 2 Yıldızı Mike Myers için bütçesini 3 milyon dolardan 10 milyon dolara çıkarmıştır.

Elbette ülkemizde ki Animasyon Filmi Seslendirmesi yapan sanatçılar bu denli yüksek paralar kazanamamaktadır. Hepsi biribirinden değerli ve başarılarıyla markalaşmış animasyon film seslendirme performanslarıyla alkışı hak eden pek çok isim bulunmaktadır.Buz Devri filminde Animasyon Seslendirme kadrosunda, Ali POYRAZOĞLU, Altan ERKEKLİ, Haluk BİLGİNER, Yekta KOPAN, Ecem UZUN, Tibet TÖRE, Sabanur AKSOY, Ayşe TUNABOYLU, Barış ÖZGENÇ, Fatih ÖZACUN, Hazal ERDAL, Ahmet TAŞAR, Umut TABAK gibi yıllarını dublaj sektörüne vermiş olan isimleri görmekteyiz.Sevilen Shreek projesinin Animasyon Filmi Seslendirmesi kadrosunda ise,Sezai AYDIN, Okan BAYÜLGEN, Mehmet Ali ERBİL, Oya PROSÇİLER, Volkan SEVERCAN, Rüçhan ÇALIŞKUR, Osman GİDİŞOĞLU, Ziya KÜRKÜT, Özgür ÖZDURAL isimleri bulunmaktadır.

Animasyon Filmi Seslendirmesi farklı sesler çıkarabilme kabiliyeti dışında, tecrübe ve tiyatral kabiliyet isteyen bir seslendirme dalıdır. Animasyon Filmi Seslendirmesi kadrolarında bu alanda büyük başarılara imza atmış sanatçılar tercih edilirken bazen popüleritesi yüksek isimlerle de karşılaşılmaktadır. Örneğin Oyuncak Hikâyesi serisinin üçüncü bölümünde Animasyon Filmi Seslendirme kadrosunda Kıvanç TATLITUĞ ve Beren SAAT tercih edilmiştir. Animasyon Film Seslendirme kadrosunda yer alanların popülEritesi filmin gişesini doğrudan etkilediği gerçeğine dayanarak son yıllarda ülkemizde vizyona giren animasyon filmlere Sezen AKSU'dan Beren SAAT'e, Cem YILMAZ'dan Mustafa SANDAL'a kadar pek çok ünlü isim seslendirme yapmıştır.

Neden ? Seslendirme Ajansı

Herkesin bir hikayesi var. Belki sayfalar dolusu, belki birkaç satır. Biz; paylaşmak istediğiniz hikayenizi en doğru sesle buluşturuyor , bir bakıma sesli düşünmenize yardımcı oluyoruz. Bu bağlamda, kimi zaman, Markanızın bir mühür kadar etkili olmasını, kimi zaman, yarattığınız bir karakterin şarkılar söylemesini, kimi zaman da sizi arayanların, güçlü bir merhabayla karşılanarak, hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlıyoruz. İşimiz sadece ses gibi görünsede, bir projenin hayata geçebilmesi için gerekli olan fikir, slogan, senaryo, kurumsal şarkı, marş gibi pek çok creative konuda da hizmet veriyoruz.