SANTRAL FON MÜZİKLERİ

Emel KARAHİSARLI - Çelik Motor Filo Türkçe - İngilizce IVR Santral


Aysuda Ülkü ZEREN - Türkçe - İngilizce Santral Seslendirme


Ebru ŞEN - Hürriyet Gazetesi Türkçe IVR Santral


Göksenin UÇARER - Marmara Hastanesi Türkçe-İngilizce IVR Santral


Nurcihan ERSOY - Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Türkçe IVR Santral


Nur PALA - İstanbul Hedefsan Türkçe IVR Santral


Cihan CANDEMİR - Fix Medya Türkçe IVR Santral


Ebru KANDEMİR - Seratek Türkçe IVR Santral


SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

Örneğin ; İhtiyaç duyduğunuz IVR Santral Seslendirme ile ilgili detaylı bilgi almak ister misiniz?

IVR Santral Seslendirme

IVR teknolojileri şirketlere gelen aramaları ve şirketlerin müşterilere yaptıkları aramaları akıllı yetenekleriyle insan gücüne ihtiyaç duymadan başarabilir hâle geldi.

Peki, IVR tam olarak nedir?

Açılımı Interactive Voice Response (Etkileşimli Sesli Yanıt) olan IVR çağrıları tuşlama ile doğru kişiye, menüye, departmana ya da uygulamaya yönlendirir. IVR teknolojileri şirketler için daha az insan gücü daha fazla otomasyon demektir. IVR teknolojileri, gün içinde binlerce çağrı yapan ya da karşılamak durumunda olan şirketlerin işlerini insan gücüne ihtiyaç duymadan yapmalarını sağlamaktadır. Burada gerçekleşen her şeyi bir yazılımın yapması sayesinde tüm bu çağrılar kayıt altında tutulabilmektedir.

Bir çağrı merkezi çalışanının günde yapabileceği maksimum çağrı sayısı 40 iken, IVR kullanan bir şirket bir gün içinde binlerce çağrı yapabilmektedir. Yapılan bu çağrıların büyük kısmı tuşlama yöntemiyle istenen sonucu verirken, ilgili departmana ulaşması gereken çağrılar da bu departmanlara yönlendirilebilmektedir. Şirkete gelen tüm çağrılar 7/24 karşılanabiliyor.

Peki, bu sistemleri kimler kullanıyor?

IVR teknolojileri günümüzde aklınıza gelebilecek tüm büyük firmalar ve neredeyse tüm orta ölçekli firmalar tarafından kullanılıyor. Günlük hayatta hepimiz IVR teknolojileriyle bir şekilde karşılaşıyoruz. Bankanıza ya da GSM operatörünüze yaptığınız çağrılar, telefonunuza gelen borç hatırlatma çağrıları, telefonunuza gelen anket ve tanıtım çağrıları, hatta telefonla yaptığınız su siparişleri. Şirketler tüm bu telefon üzerinden yapılan işlemleri artık IVR teknolojileri yardımıyla gerçekleştiriyor. IVR teknolojilerini bambaşka alanlara uyarlayan şirketler de var. IVR’ın bu kadar yaygın oluşunun en önemli nedenleri maliyetsiz oluşu ve dünya üzerinde neredeyse herkesin akıllı ya da akılsız bir telefona sahip olması

Hayatı bu kadar kolaylaştıracak ve zamandan tasarruf etmemizi sağlayacak IVR sistemlerinde kullanılacak ses nasıl olmalı? IVR teknolojik anlamda gerçekten hayat kurtaran bir çözüm olabilmesi için, bu alanda kullanacağınız ses de oldukça önem taşımaktadır. IVR Seslendirme kesinlikle ciddiye alınması gereken bir ayrıntıdır. Müşterilerinizi sabırla yönlendirirken, bekletirken ya da bilgi aktarırken IVR Seslendirmesini yapacak olan sesin tüm bu işlemler gerçekleşirken hattın diğer ucundaki kişinin dikkatini toplayabilmesi gerekir. Akıcı ve anlaşılır bir dille içeriği doğru bir şekilde ifade eden IVR seslendirmenleriyle çalışılmalı IVR Seslendirmeninin profesyonel olmasına bilhassa dikkat edilmelidir. Maliyeti düşürmek için şirket personelinden birine IVR Seslendirmesi yaptırılması doğru ve profesyonel bir yaklaşım değildir.

Bilindiği üzere IVR sistemi otomatik bir sistem. IVR Seslendirmesi için çalışılacak sesin mesajları dinleyeni robotla konuşuyor hissinden uzak tutması gerekir. Arayan kişilere,soğuk, samimiyetsiz ve sıkıcı bir ses tonuyla karşılık veren bir ses tercih edilmemelidir. IVR Seslendirme tüm işlerinize olumlu ya da olumsuz etki edebilecek bir ayrıntıdır. Bu nedenle IVR Seslendirmenizi yapacak sesi seçerken çalıştığınız seslendirmenin ya da ajansın referans işlerini mutlaka dinleyiniz. Tüm bu altını çizdiğimiz konuları baz alarak aradığınız IVR Seslendirmenini daha özenle dinleyebilir, seçiminizi daha bilinçli yapabilirsiniz. IVR Seslendirmeninizi seçerken uygulanabilecek en etkili yöntemse şüphesiz ki empatidir. IVR Seslendirmenizi yapacak kişinin sesini dinlerken başka bir sistemde o sesle karşılanırsanız neler hissedeceğinize dikkat edin. Profesyonel bir ajansın desteğini alarak, castlarında yer alan IVR Seslendirmenleri arasından en doğru seçimi bu şekilde yapabilirsiniz.

Yeni dünyaya baktığımızda insan sayısındaki oranın, insan nüfusunun hızla arttığını görebiliriz. Artan nüfusa ayak uydurmaya çalışan dünyamızda da çeşitli gelişmeler göze çarpmaktadır. Özellikle insanların yaşam standartlarını ortalama seviyeye ulaştırmak isteyen insanoğlu, istihdam oranının artışı için çalışmalar yapmaktadır. Gün geçtikçe yeni sektörler ortaya çıkmakta, teknolojinin gelişiminden de faydalanılarak insanlığa daha iyi ve daha büyük hizmetler edebilmek adına çalışılmaktadır. Gelişen dünyamızda ortaya çıkan yeniliklerden, yeni sektörlerden birisi de IVR sistemidir. Adı bizlere ilk bakışta yabancı gelen bu sistem aslında hepimizin neredeyse sürekli kullandığı, karşımıza çıkan bir sistemdir. Reklam sektörünün bir parçası olan bu sistem sayesinde insanlığa çok daha hızlı hizmet verebilmek adına çalışmalar yürütülmektedir.

IVR santral seslendirme, firmaların kendilerine ait çağrı merkezlerindeki ses kayıt, seslendirme, sekreter hizmetidir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi başlangıçta ismini yadırgadığımız bu sistem, bankaları, firmaların çağrı merkezi numaralarını vs. aradığımızda karşımıza çıkan seslendirmelerdir. IVR sistemi yani çağrı merkezlerindeki sekreter bilgilendirme mesajları pek çok işimizi kolaylıkla gerçekleştirebilme imkanı tanımaktadır. Bu önemli kolaylıkların bazılarından bahsedelim. IVR santral seslendirmede üç ayrı avantaj bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi bizi tuşlamalarla bilgilendirme sistemidir. Çağrı merkezini aradığımızda öncelikle santral fon müziğini duyarız ve ardından bir bilgilendirme sesi bizlere aktarılır. Sekreter kaydı tarafından yapılan bu bilgilendirmede belli bir noktaya ulaşabilmemiz için tuşlama yapmamız isteniz. Örneğin A bilgisine ulaşmak için 1’i tuşlayın ya da B bilgisine ulaşmak için 2’yi tuşlayın gibi bilgilendirmelerle yönlendirmeler yapılır. Bu yönlendirmeler sayesinde müşteri temsilcisine bağlanmayı beklememize gerek kalmaz. Nitekim genelde hatlar çok yoğun olduğu için kimi zaman onlarca dakikamızı müşteri temsilcilerine ulaşmak için harcarız. Tuşlama sistemi sayesinde ise istediğimiz bilgiye yalnızca bir ya da birkaç tuşa basarak ulaşmak mümkün hale gelir. Böylelikle en değerli hazinemiz olan zamanımızı boşa harcamamış oluruz. Bir diğer IVR santral seslendirme avantajı ise çağrı merkezlerinin işleyiş sistemlerine göre değişebilen bir özelliğe sahiptir. Çağrı merkezlerinde kimi zaman tuşlamaya hiç gerek kalmadan doğrudan müşteri temsilcisine aktarılır. Ancak aktarım gerçekleşmeden hemen öncesinde bilgilendirme mesajı dinleriz. IVR santral seslendirmesinde yer alan bu bilgilendirici mesaj, bize operatöre bağlanacağımız bilgisini vermektedir. Böylece adımlarımızı daha net bir şekilde atabilir, belirsiz bir bekleyişten uzak kalmış oluruz. Doğrudan yapılan yönlendirme sayesinde de işimizi karşımızdaki canlı bilgilendirme sistemine sorarak kısa süre içerisinde halletme fırsatı yakalarız. IVR santral seslendirmede kullanılan bir başka yöntem ise tuşlamalarla rapor oluşturma sistemidir. Bu sistemde tuşlamalar yine ilk sistemde olduğu gibi yapılır. Ancak buradaki fark tuşlamaların bir nevi anket sistemi oluşturmasıdır. Yani yaptığımız tuşlamalar sayesinde memnuniyetimizi veya şikayetlerimizi belirleme şansı yakalarız. Aslında bu durum bir nevi firmayı değerlendirme gibidir. Böylece tuşlamalar sayesinde firmalar varsa kusurlarını düzeltme yoluna gitme fırsatı yakalarlar. Ya da memnuniyet düzeyine göre yaptıkları işin doğru yolda ilerlediği kanısına varabilirler.

IVR santral seslendirmede genelde çağrı merkezlerinde çalışan müşteri temsilcilerinden daha farklı bireylerle çalışılır. Karşımızda cansız, doğrudan kayıttan çıkan bir ses olacağı için ve bu sese soru sorma imkanımız olmadığı için seslendirme konusunda profesyonel isimlerle çalışma yapılmasına dikkat edilmektedir. Reklam sektörünün bir parçası olan seslendirme işini de reklam ajanlarına başvurarak yaptırmak mümkündür. Seslendirme sanatçıları diksiyon vb. eğitimler alarak bu işe profesyonel olarak yaklaştıkları için ses kayıtları da kusursuz olmaktadır. Sekreter kayıtlarındaki kusurlar firmaların itibarını zedeleyebilmektedir. Bu durum da profesyonel çalışmaya hakim insanlarla ortak çalışma yürütülmesi gerektiğinin bir kanıtı niteliğindedir.

Neden ? Seslendirme Ajansı

Herkesin bir hikayesi var. Belki sayfalar dolusu, belki birkaç satır. Biz; paylaşmak istediğiniz hikayenizi en doğru sesle buluşturuyor , bir bakıma sesli düşünmenize yardımcı oluyoruz. Bu bağlamda, kimi zaman, Markanızın bir mühür kadar etkili olmasını, kimi zaman, yarattığınız bir karakterin şarkılar söylemesini, kimi zaman da sizi arayanların, güçlü bir merhabayla karşılanarak, hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlıyoruz. İşimiz sadece ses gibi görünsede, bir projenin hayata geçebilmesi için gerekli olan fikir, slogan, senaryo, kurumsal şarkı, marş gibi pek çok creative konuda da hizmet veriyoruz.