IVR SANTRAL ANONSLARIMIZ

Emel KARAHİSARLI - Çelik Motor Filo Türkçe - İngilizce IVR Santral Anons


Aysuda Ülkü ZEREN - Avukatlı Bürosu Türkçe IVR Santral Anons


Ebru ŞEN - Hürriyet Gazetesi Türkçe IVR Santral Anons


Göksenin UÇARER - Marmara Hastanesi Türkçe-İngilizce IVR Santral Anons


Nurcihan ERSOY - Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Türkçe IVR Santral Anons


Nur PALA - İstanbul Hedefsan Türkçe IVR Santral Anons


Cihan CANDEMİR - Fix Medya Türkçe IVR Santral Anons


Ebru KANDEMİR - Seratek Türkçe IVR Santral Anons


SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

Örneğin ; İhtiyaç duyduğunuz IVR Santral Anons ile ilgili detaylı bilgi almak ister misiniz?

IVR Santral Anons

Son yıllara dünyaya damgasını en fazla vuran unsur teknolojinin takip edilemeyen hızı, bilişim dünyasında önemli gelişmelerin yaşanmasına olanak sağlayan yeniliklerdir. İnsanlar gün geçmesin ki yeni bir teknoloji ürünüyle tanışmasınlar. Her geçen gün bizleri şaşırtacak, “Gerçekten bunu da ürettiler mi?” sorusunu sorduracak gelişmeler yaşatan bilişim dünyası, vermiş olduğu hizmetlerle de hayatımızı her geçen gün daha da kolaylaştırmaktadır. Pratik, hızlı ve kolay yollarla işlerimizi halletme fırsatı sunmaktadır. Dünyanın bu hızlı gelişimine insanlar da artık kolaylıkla ayak uydurmaya başlamışlardır. Aslında bir nevi insanların dünyası uyum dünyası haline gelmiş durumdadır. Hayat zorlaştıkça, imkanlar kısıtlandıkça, hayatımızı kolaylaştıran ve imkanlarımızı genişleten teknolojinin varlığı bizleri rahatlatmaktadır. Bu gelişim ve değişim en çok da bilişim dünyasıyla ve teknolojiyle alakalı sektörleri olumlu yönde etkilemiştir. Bu sektörlerin başını da şüphesiz ki reklam sektörü çekmektedir.

İş dünyası bir nevi reklamla beslenmektedir. Reklamın önemini her geçen daha da iyi kavramamıza yardımcı olan pek çok teknolojik unsur bulunmaktadır. Televizyon, radyo, bilgisayar, tablet, akıllı telefon vs. de bunlardan yalnızca birkaçıdır. Özellikle de akıllı telefonların yarattığı olumlu etkiler, tüm dünyayı etkilemiştir. Türkiye de dünya üzerinde akıllı telefonların en fazla kullanıldığı ülkelerin başında gelmektedir. İnsanlar artık her bilgiye telefonla ulaşmaktadır. Alışverişler bile akıllı telefonlarla yapılmaya başlanmıştır. Aramalar ise telefonda en sık yapılan işlemlerdir. İnsanlar işlerini daha hızlı halledebilmek adına en kestirme yollara başvurma ihtiyacı duymaktadırlar. Çünkü günümüzde zaman kavramı en değerli unsurlardan birisi haline gelmiştir. Zamanı değerli kullanmamıza yardımcı olan sistemlerden birisi de IVR santral anons sistemidir. Peki ya bahsetmiş olduğumuz bu sistem nedir? IVR santral anons sistemi, günümüzde çağrı merkezlerini aradığımızda karşımıza çıkan ses kayıtlarıdır. Bu ses kayıtları sayesinde ihtiyacımız olan bilgiye çok daha hızlı ulaşma fırsatı yakalarız. Nasıl mı? IVR santral anonslarında genelde bilgilendirici mesajlar bulunmaktadır. Öncelikle bizleri bu sistemde bir karşılama mesajı beklemektedir. Çağrı merkezi hangi firmaya aitse bu firmanın adının da geçtiği bir bilgilendirme kaydı da karşılama mesajının hemen ardından duyulmaktadır. Daha sonrasında ise tuşlamalar yaparak ulaşmak istediğimiz bilgiye yönlendiriliriz. İstediğimiz bilgi tuşlamalarda bulunmuyorsa, IVR santral anonsu bizleri canlı bilgilendirmeye aktarır. Canlı bilgilendirmede ise firma ile ilgili tüm bilgi ve yönlendirmelere hakim müşteri temsilcisi çalışanı bulunur. Ancak IVR santral anons sayesinde çoğu zaman müşteri temsilcisine aktarılmaya gerek kalmaz ve bilgilendirme yönlendirmelerle tamamlanır. IVR santral anonslarında nadir de olsa doğrudan canlı bilgilendirme sistemine aktarılma durumu da söz konusu olabilmektedir. Bu durumda ses kaydının hemen ardından müşteri temsilcisine bağlanılır. İstenilen bilgi soru cevap şeklinde öğrenilir. IVR sistemi sayesinde insanlar zamandan tasarruf edebilmenin yanında bir de firmaları değerlendirme şansı da yakalayabilirler. Çağrı merkezinin çalışma sistemine bağlı olarak bu sistem sayesinde bazen tuşlamalarla olumlu ya da olumsuz değerlendirmeler de yapılabilmektedir. Yapılan değerlendirmeler rapora dökülmekte ve firma yetkililerine kısa süre içerisinde ulaşmaktadır..

Seslendirme işi yeni ve farklı bir sektördür. Bu sektörde yukarıda bahsettiğimiz çağrı merkezlerinin IVR santral anonsları yapılır. Çağrı merkezi alt yapısı oluşturulduktan sonra üzerine gerekli bilgi ve yönlendirmelerin eklendiği seslendirme işi yapılır. Bu işi meslek edinen insan sayısı günümüzde oldukça fazladır. Değişen ve gelişen dünyada insanların bu sektör sayesinde istihdam oranı da artmıştır. IVR santral anonsları sayesinde binlerce insan kendilerine yeni bir ekmek kapısı edinme şansı yakalamış ve bu alanda kendilerini geliştirme fırsatı yakalamışlardır.

Neden ? Seslendirme Ajansı

Herkesin bir hikayesi var. Belki sayfalar dolusu, belki birkaç satır. Biz; paylaşmak istediğiniz hikayenizi en doğru sesle buluşturuyor , bir bakıma sesli düşünmenize yardımcı oluyoruz. Bu bağlamda, kimi zaman, Markanızın bir mühür kadar etkili olmasını, kimi zaman, yarattığınız bir karakterin şarkılar söylemesini, kimi zaman da sizi arayanların, güçlü bir merhabayla karşılanarak, hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlıyoruz. İşimiz sadece ses gibi görünsede, bir projenin hayata geçebilmesi için gerekli olan fikir, slogan, senaryo, kurumsal şarkı, marş gibi pek çok creative konuda da hizmet veriyoruz.