SANTRAL ANONSLARI

Emel KARAHİSARLI - Çelik Motor Filo Türkçe - İngilizce Santral Anonsları


Aysuda Ülkü ZEREN - Türkçe - İngilizce Santral Seslendirme


Ebru ŞEN - Hürriyet Gazetesi Türkçe Santral Anonsları


Göksenin UÇARER - Marmara Hastanesi Türkçe-İngilizce Santral Anonsları


Nurcihan ERSOY - Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Türkçe IVR Santral Anonsları


Nur PALA - İstanbul Hedefsan Türkçe IVR Santral Anonsları


Cihan CANDEMİR - Fix Medya Türkçe IVR Santral Anonsları


Ebru KANDEMİR - Seratek Türkçe IVR Santral Anonsları


SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

Örneğin ; İhtiyaç duyduğunuz Santral Anonsları ile ilgili detaylı bilgi almak ister misiniz?

Santral Anonsları

Her canlının ses eşiği farklıdır. Ses eşiği, canlıların sesleri algılama düzeyleridir. Hayvanların birçoğunda ses eşiği insanlara oranla daha gelişmiş perdelere sahiptir. İnsanlarda bu oran daha düşüktür. İnsanlardaki duyma eşiği 0-60 desibel aralığındadır. Bu aralık arttıkça insan kulağı zarar görür. Sıfıra yaklaştıkça duyma oranı azalır. Ortalama en uygun duyma aralığı ise 30 ile 60 desibel arasındadır. Konuşurken karşımızdakini rahat bir şekilde rahatsızlık hissetmeden duyabiliyorsak karşımızdaki insanın sesinin 30 desibel veya daha fazlası olduğunu tahmin edebiliriz. Çevremizdeki sesler 30 desibelin altına düştükçe de duyma algısı zayıflar, sıfıra yaklaştıkça da rahatsızlık verici sesler algılanmaya başlar. Beyin sesleri algılamaya çalışırken zorlanır ve bu durum da insana rahatsızlık verir. Bu nedenle de özellikle topluluğa hitap edecek insanlar bu işe atıldıklarında konuşma eğitimi alırlar. Bu eğitimin içeriğinde kimi zaman jest ve mimiklerin kullanımı yer alır, kimi zaman sesin inişleri çıkışları yani ezgisi yer alır, kimi zamansa sesin, dilin teorik kuralları yer alır. Bu üç eğitim de konuşma esnasında başarılı duyum oluşmasını sağlar, dinleyicinin daha uzun süre dikkatini toplamasına yardımcı olur..

Özellikle reklam sektörünün alt dalı olan seslendirme işinde bu eğitim çok önemli bir yer tutar. Seslendirme işinde doğrudan topluluğa ya da bireysel olarak kişiye hitap edileceği için sesin anlaşılır olması çok önemlidir. Santral anonsları da seslendirme işinin önemli bir parçasıdır. Santral anonsları karşımıza birçok yerde çıkabilir. En önemlisi de çağrı merkezlerindeki anonslardır. Günümüzde on binlerce firmanın çağrı merkezi bulunmaktadır. Çağrı merkezlerinde daimi bir yoğunluk söz konusu olduğu için ve bu yoğunluğa online çalışan çağrı merkezi çalışanı yetişemediği için aynı zamanda da tüm çağrı merkezleri 24 saat açık olmadığı için santral anonslarına sıklıkla yer verilir. Doğrudan müşteri temsilcisine yönlendirilmek yerine, santral anonsları ile doğru bilgiye ulaşma amaçlanır. Santral anonslarında insanlara akıcı ve doğru diksiyonla bilgi aktarımı bu noktada önemli yer tutmaktadır. Çünkü insanlar karşılarına çıkan sekreter kaydına soru sorma imkanı bulamamaktadırlar. Bu nedenle de dinledikleri bilgilerin anlaşılır olması gerekir. Santral anonslarını yapan seslendirme sanatçıları aldıkları eğitimler sayesinde müşteriye akıcı bir şekilde hitap edebilmektedirler. Firmaların prestijlerinin yüksek tutulmasında da önemli payı olan santral anonsları, seslendirmelerin kalitesiyle doğrudan ilişkilendirilebilmektedir. Seslendirme sanatçıları santral anonsu yaparken İstanbul Türkçesi kullanmaya özen gösterirler. Alınan eğitimlerin seslendirmelere etkisi bu nedenle oldukça fazladır. Santral anonsları çağrı merkezlerinin yanı sıra toplu alanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Alışveriş merkezleri bu toplu alanlara örnek gösterilebilir. Alışveriş merkezlerinde daimi devam eden insan akışının olması, anonsların sıklıkla tekrar edilebilmesi sayesinde binlerce insana bilgilendirme yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bir reklam panosu, billboard ya da reklam yazıları, santral anonsları kadar etkili olmamaktadır. Bu tür reklamlar bazı insanlara ulaşırken, bazılarına ulaşmamaktadır. Ancak santral anonsları birkaç saniye içerisinde binlerce insana kolaylıkla ulaşabilmektedir. Bu sayede reklamın başarı oranı artmaktadır. Santral anonslarını yapan seslendirme sanatçısının bu denli büyük bir tüketici potansiyeline net bir şekilde ulaşabilmesi için de yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi seslendirme eğitimini almak olması gerekir. İnsanlara anlaşılır bir Türkçeyle hitap eden anonslar, daima daha büyük başarılar yakalayabilir.

Santral anonsları reklam ajansları üstlenmiştir. Firmalar santral anonsu talebinde bulundukları reklam ajanslarına, istedikleri alanı ve ayrıntılarını açıkça belirttikten sonra seslendirme işini üstlenen reklam ajansı profesyonel seslendirme ekibiyle çalışmalara başlar. Kısa süre içerisinde tamamlanan seslendirme işi derhal işi talep eden firmaya belli bir meblağ karşılığında iletilir.

Neden ? Seslendirme Ajansı

Herkesin bir hikayesi var. Belki sayfalar dolusu, belki birkaç satır. Biz; paylaşmak istediğiniz hikayenizi en doğru sesle buluşturuyor , bir bakıma sesli düşünmenize yardımcı oluyoruz. Bu bağlamda, kimi zaman, Markanızın bir mühür kadar etkili olmasını, kimi zaman, yarattığınız bir karakterin şarkılar söylemesini, kimi zaman da sizi arayanların, güçlü bir merhabayla karşılanarak, hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlıyoruz. İşimiz sadece ses gibi görünsede, bir projenin hayata geçebilmesi için gerekli olan fikir, slogan, senaryo, kurumsal şarkı, marş gibi pek çok creative konuda da hizmet veriyoruz.